WIELKI CZWARTEK

28 marca 2024r.
Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej Ustanowienie Kapłaństwa

W dniu 28 marca 2024 roku, wierni na całym świecie uczestniczą w uroczystości Wielkiego Czwartku, obchodzącym Mszę Wieczerzy Pańskiej. W ten dzień Kościół katolicki upamiętnia ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa z jego uczniami, podczas której ustanowił Eucharystię. Msza Wieczerzy Pańskiej nie tylko przypomina o miłości i pokorze, ale także podkreśla znaczenie kapłaństwa. Jezus, będąc kapłanem wieczystym według porządku Melchizedeka, w czasie tej ostatniej wieczerzy powierzył swoim apostołom kapłaństwo sakramentalne, które ma być kontynuowane w Kościele przez biskupów i kapłanów aż do dziś. Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli trzydniowe obchody męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Dla chrześcijan jest to czas głębokiego duchowego zanurzenia się w tajemnicę zbawienia. Z okazji Wielkiego Czwartku, Kościół katolicki wzywa wiernych do modlitwy, pokuty i kontemplacji, przygotowując ich na obchody Wielkanocy, najważniejszego święta chrześcijańskiego.